360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

5 způsobů, jak poznat zkažené víno

detail-cervene-vino

Máloco dovede pokazit slavností okamžik nebo pohodový večer tak, jako otevření zkaženého vína. Když už k tomu bohužel dojde, máte ale stále čas zachránit situaci. Aby se takové víno nedostalo hostům do sklenic, prozradíme vám několik triků, jak vady vína včas odhalit.

Různé „kazy na kráse“ mohou být u vína způsobeny už při jeho samotné výrobě, další pak například špatným skladováním nebo nevhodnou manipulací. Pojďme se podívat na ty nejčastější nepříjemnosti, které vás mohou po otevření vína potkat, a na způsoby jejich včasného záchytu.

Stejně jako při degustaci vína vám k tomu budou nejlépe sloužit primárně tři smysly: zrak, čich a chuť.

1. Víno nesmí chutnat jako korek

Víno má korek, korkové víno, korkovitost, zakorkování vína, korková vada – to vše jsou výrazy, které označují vadu vína způsobenou přítomností chemické sloučeniny s názvem 2, 4, 6 trichloroanisol (TCA). Jak se do vína může dostat?

Jak výše uvedené napovídá, jejím zdrojem je nejčastěji právě korek, respektive jeho narušená spodní část, která je v kontaktu s vínem. Někdy se ale může stát, že je zátka infikována z vnějšího prostředí, třeba při skladování v nevhodných podmínkách.

Jak vadu včas odhalit? Ještě před otevřením lahve se můžete podívat, zda korek dobře těsní a není už na první pohled nějakým způsobem narušený. Po vytáhnutí zátky si ji pak prohlédněte i zespodu a přičichněte k ní. Paradoxně byste neměli cítit korkovou vůni, ale buď lehké aroma vína nebo nic.

Další vjem už bude chuťový. Víno může být „nakaženo“ v různé intenzitě a při lehké korkovitosti se může stát, že ji laik vůbec neodhalí. Silnější znehodnocení ale už poznáte. Pachuť vína je pak popisována jako zatuchlina, plíseň nebo jednoduše korková chuť. Chuť i aroma „korkového“ vína je mdlé, málo výrazné a neharmonické.

korky od vína ležící vedle láhve s vínem

2. Bílé ani červené víno by nemělo mít netypickou barvu

Oxidáza, zoxidované, oxidované nebo tzv. maderizované víno označuje vadu, která vzniká neřízenou, nezáměrnou a nežádoucí oxidací vína. K té může dojít již při výrobě nebo následně při skladování v lahvi, a to v případě, že zátka špatně těsní.

U některých vín je naopak oxidace žádoucí, ale vždy je pečlivě kontrolována. Odtud také pochází výše uvedený pojem „maderizované víno“, který je odvozen z názvosloví souvisejícího s madeirskými víny, která jsou oxidována záměrně.

Jak vadu včas odhalit? U bílých i červených vín vám pomůže prozkoumání barvy. Bílá zoxidovaná vína mohou mít žluto-oranžový nebo až hnědavý nádech. Červená vína pak nejčastěji hnědnou. Ještě více vám ale napoví nahořklá chuť, která ztratila veškerou ovocnost a příjemné tóny, a je v podstatě umrtvená.

Na oxidaci si dávejte pozor i u nezávadných vín, a pokud načaté víno brzy nezkonzumujete, dbejte na utěsnění lahve vhodným typem uzávěru.

3. Perlit by mělo jen skutečně perlivé nebo šumivé víno

Perlivost u tichých vín není kromě speciálních druhů nic, co bychom v nich chtěli objevit. Obzvláště u červených vín je prvním signálem, který nám může dát najevo, že s vínem není něco v pořádku.

Zatímco u šumivých vín je přítomnost oxidu uhličitého nezbytná, u tichého vína může značit, že došlo k druhotnému kvašení a víno se tzv. znovu rozkvasilo.

U bílého vína se ale na druhou stranu můžeme setkat s výrobním procesem, který nepatrné množství CO2 ve víně zachovává a je znát i po otevření, aby víno působilo svěže. Tento vjem by vám ale neměl být v ústech nepříjemný a měl by působit „čerstvě“, nikoli jako projev nestability vína.

Jak vadu včas odhalit? Perlivost je buď viditelná, nebo ji můžete ucítit na jazyku.

4. Zkažená vejce? Hodně napoví neobvyklý zápach vína

Přesířené víno, sirnatost, zasířené víno se může projevit už po otevření zápachem nebo po ochutnání štiplavostí a velmi nepříjemnou ostrostí. Oxid siřičitý se do vína dostává při jeho výrobě – při tzv. síření – pomáhá s jeho konzervací a zabraňuje oxidaci. Jeho obsah však musí být pečlivě kontrolován.

Jak vadu odhalit? Kdo by neznal vůni nebo spíše zápach právě škrtnuté sirky… Právě ten vám může napovědět, že došlo k přesíření vína.

U vína se může objevit také pach či příchuť (jen pro odvážné degustátory) po sirovodíku, který připomíná zkažená vejce. Na svědomí ho mají kvasinky a nadměrný kvasný proces.

5. Kyselou chuť nechme místo vína okurkám

Octovitost, octění vína, zoctovatělé neboli těkavé víno způsobuje kyselina octová a její sloučeniny. Octové bakterie nalezneme jak ve vzduchu, tak i ve víně, kde dochází k jejich reakci s alkoholem – za přístupu vzduchu oxidují alkohol na kyselinu octovou a kysličník uhličitý. Těkavé kyseliny mohou být v určitém množství u některých vín žádané.

Jak vadu odhalit? Prozradí ji kyselá, ostrá až acetonová chuť vína i mírný zákal.

ruka rozlévá červené víno do skleničky na venkovním posezení

Víno, jak má být aneb shrnutí na závěr

Na závěr je třeba říct, že existují ještě další vady, nemoci nebo nedokonalosti vína, se kterými se můžete jako konzument setkat. Jsou jimi bakteriální nebo kvasinkové kontaminace, nežádoucí zákaly nebo netypické projevy vína.

Některé vady vína – například tzv. myšina – byly v dřívějších dobách spojeny zejména s nedostatečnou hygienou a nedodržováním potřebných sterilních podmínek při výrobě. Dnes jsou však takové případy téměř vymýceny a s jejich následky se setkáte spíše výjimečně.

Problematika je již určená spíše odborníkům a také další případné vady odhalíte podobným způsobem, jaké jsme popsali výše. Pojďme si ho tedy ještě připomenout. Po otevření vína postupujte následovně:

  • Prohlédněte si korek a přičichněte k němu.
  • Odlijte trochu vína do skleničky a prozkoumejte proti světlu jeho barvu.
  • Přivoňte k vínu.
  • Pokud se vám už teď něco nezdá, zakružte sklenicí a případně ji nechte chvilku stát.
  • Ochutnejte víno, pokud vám již předešlé kroky nepotvrdily, že není v pořádku.

Přejeme vám, ať vás předchozí nepříjemné zážitky s vínem potkávají co nejméně!

Výběrová vína. Ve vašem e-mailu.

1× měsíčně se těšte na doporučení, zajímavosti a výhodné nabídky pro váš archiv.

DĚKUJEME, VÍCE INFORMACÍ NAJDETE V E-MAILU.

Sdílet článek s přáteli