Bordeaux: úvod do vinařského regionu

Slaný mořský vzduch, teplé klima, jihozápad Francie. Řádky vinic lákající k ochutnání, historické poklady na každém kroku a malebně zvlněné kopečky. Když si na ně vyšlápnete, naskytne se vám pohled na vinařský region, který je domovem těch nejlepších vinařství světa: Bordeaux.

vinice bordeaux

 

Francouzské víno na sto způsobů

Vinařská oblast Bordeaux se rozprostírá na obou březích řeky Garonny, která spolu s Atlantikem na levé straně vytváří ideální podmínky pro pěstování vinné révy. Dokonce i v zimě teploty jen zřídka klesají pod deset stupňů Celsia. Rozmanitost půdy se odráží ve skutečně širokém výběru hroznů, každé víno je specifické a vyrůstá na jiné půdě. (Jak půda ovlivňuje chuť vína? To se dozvíte v našem článku o terroir.) Bordeaux se pyšní řadou odrůd, o kterých jste už určitě slyšeli a které jsou pro tuto oblast typické: Merlot, Cabernet Sauvignon nebo třeba Muškát. Na špičce pomyslné pyramidy vedoucí do vinařského nebe stojí vína opatřená klasifikací Grand Cru Classé.

Chci si prohlédnout vína z Bordeaux

 

Bordeaux nabízí mnohem víc než jen nejlepší víno Francie

Bordeaux je rájem pro milovníky vína. Ti si přijdou na své, ať už hledají prestižní světová vinařství nebo malé rodinné podniky s historií a důrazem na poctivé řemeslo. Naprosto uchvácení ale po návštěvě Bordeaux zůstanou i cestovatelé a milovníci přírody.

Právě v Bordeaux se totiž snoubí dokonalá kombinace přírody a historie. Přístavní město Bordeaux, po němž je oblast pojmenovaná, je domovem pro 250 tisíc obyvatel a láká na své památky zapsané na seznamu UNESCO. Bordeaux se pyšní gotickou katedrálou, jejíž zvonice dosahuje do výšky 50 metrů, prastarým římským amfiteátrem a stavbami ve všech možných stylech, od gotiky po klasicismus.

Nádherné scenérie nabízí zdejší příroda. Vyhlášená vinařská stezka vás provede po stopách francouzského vína. Narazíte na degustační sklípky, hrady i zámky a vydáte se po cestě vinoucí se zelenými údolími a zvlněnými svahy vinic.

 

Kde se vzala sláva Bordeaux: od Římanů po revoluci

V Bordeaux se víno pěstovalo už před dvěma tisíci lety. Svůj věhlas ale získalo až poté, co se Eleanora Akvitánská provdala za anglického krále a Bordeaux se na 300 let stalo součástí Anglie. Právě v té době se pro bordeauxská vína vžilo označení klaret. Angličané ho tak nazývali kvůli jeho typické světlé barvě (clair francouzsky znamená světlý, až průhledný), kterou se odlišovalo od ostatních světových vín.

Obchod s vínem kvetl a Bordeaux se díky němu stalo proslulým. Vyvážely se desítky tisíc sudů ročně, velká část z nich do Anglie. Jak popularita vína v Bordeaux rostla, začali si mnozí obyvatelé zakládat vlastní vinice. Vznikly tak desítky malých a unikátních vinařství s vlastníky z nejrůznějších společenských vrstev. Zhruba v 15. století dosáhly vinice rozlohy, kterou mají dodnes.

Na přelomu 17. a 18. století si Francouzi začali uvědomovat, že vysoce kvalitní víno z Bordeaux má obrovský potenciál. Po Velké francouzské revoluci v roce 1789 řada měšťanů a obchodníků významně zbohatla, vyšší společenské vrstvy začaly do vinic investovat nemalé peníze a brzy v blízkosti vinic začala vyrůstat honosná šlechtická sídla, v nichž žili majitelé vinic. Těmto sídlům se říkalo chateau (francouzsky zámek). Tento název se vžil pro všechna vinařství v Bordeaux, a proto většina z nich i v dnešní době nese označení Chateau.

 

Kde se vzalo Grand Cru Classé: Napoleon, Světová výstava a klasifikace těch nejlepších vín

Psal se rok 1955 a v Paříži se měla konat světová výstava. A co jiného by na ní mělo reprezentovat region Bordeaux než právě vína – ta nejlepší z nejlepších? Napoleon III. proto nechal zhotovit klasifikaci Grand Cru Classé, která obsahuje jen ta nejlepší vína Bordeaux.

Pokud u vína potřebujete důkaz o kvalitě, je jím právě tato klasifikace. Vína do ní totiž byla přidávána po opravdu dlouhodobém a pečlivém zvažování a ochutnávání. Není náhodou, že všechna vína, která se do klasifikace dostala, pochází z jedné jediné oblasti: Médoc. Ten se vyznačuje plochou a částečně štěrkovou půdou, která skvěle udržuje teplo a vodu, které jsou pro vinnou révu prospěšné. Jedinou výjimku tvoří víno z vinařství Haut Brion, které se nachází v oblasti Graves.

Chci ochutnat prémiové víno z oblasti Médoc

Bordeaux: úvod do vinařského regionu

Mohlo by vás zajímat...