360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

Chianti: Červený příběh Toskánska

Vinařský region Chianti v srdci Toskánska

Červené víno pocházející ze stejnojmenného regionu, které se pyšní rubínovou barvou a chutí s nádechem třešní, si můžete mimo jiné zapamatovat prostřednictvím několika symbolů. Patří mezi ně například černý kohout nebo slaměné lahve. Ano, jak už sám název článku prozradil, dnes bude na pořadu dne Chianti!

Představujeme Chianti – srdce Toskánska

Střední Toskánsko poskytuje italskému vínu to nejlepší ze svého terroir již od dávné historie. Proslavilo se zejména oblastí Chianti, která dala název i tradičnímu a dnes celosvětově známému červenému vínu. Region Chianti se v roce 1984 stal chráněnou vinařskou apelací s nejvyšším statusem DOCG.

Náš tip: Přečtěte si více o klasifikaci italských a dalších evropských vín nebo o samotném regionu Toskánsko.

Chianti se dělí na osm podoblastí, z nichž je nejpřísněji klasifikováno, a tím nejvíce ceněno historické území nazývané Chianti Classico. Vína, která odtud pocházejí, jsou zárukou nejvyšší kvality.

Mezi další podoblasti pak patří: Chianti Rufina, Chianti Colli Fiorentini, Chianti Colli Aretini, Chianti Colli Senesi, Chianti Colline Pisane, Chianti Montalbano a Chianti Montesperoli.

Stejné názvy můžeme najít i na etiketách daného vína, z nichž bývá jako druhé nejkvalitnější uváděno Chianti z podoblasti Rufina.

Zmíněný černý kohout se pak objevuje na vínech Chianti Clasicco, jehož výrobci se sdružují do příslušného konsorcia. Ve znaku ho měla už tzv. Chiantská liga, která vykonávala v minulosti ochrannou a správní funkci regionu.

Víte, že…

Legenda o černém kohoutovi hovoří o středověkém územním boji mezi Florencií a Sienou. Zástupci daných měst se domluvili, že hranice jejich území povede tam, kde se setkají jezdci vyslaní z obou měst po zakokrhání vybraného kohouta.

Florenští zvolili méně opečovávaného a krmeného kohouta, který po celé noci zakokrhal daleko dříve než bílý kohout ve skvělé formě, kterého si vybrali v Sieně. Jezdec z Florencie tedy stihl urazit o hodně větší vzdálenost a nastavit hranice tak, že téměř celé Chianti spadlo do oblasti florentského vlivu.

Historie Chianti: Od fiaska po skvělý návrat

Region Chianti

Ani historie slavného Chianti se neobešla bez několika škobrtnutí a vyhlášené víno si muselo svou pozici mezi uznávanými víny vydobýt i v poměrně nedávné době. Mohli za to vinaři, kteří v průběhu 70. let 20. století dali při výrobě vína na první příčku kvantitu, kterou upřednostnili před kvalitou.

Převzali sice původní tzv. Ricasoliho recept, podle kterého by Chianti mělo obsahovat 70 % odrůdy Sangiovese, 15 % Canaiolo a 15 % bílé odrůdy Malvasia bianca, ale upravovali si ho částečně po svém.

Docházelo tak k přimíchávání nekvalitních bílých odrůd (převážně Trebbiano), které byly sice zákonně povolené, ale dodávaly Chianti na kyselosti a pověsti řídkého nepitelného vína.

V osmdesátých letech došlo naštěstí k obratu a vína se začala vracet ke své kvalitě na základě rozhodnutí uvědomělých vinařů, kteří obnovili tradici „supertoskánských“ vín a cuvée doplnili odrůdou Cabernet Sauvignon.

Víte, že…

Moderní Chianti se dnes stáčí do standardních lahvích, můžete se ale setkat i s tradičními slámou opletenými buclatými nádobami, které se italsky nazývají fiasco. Toto pojmenování má však nelichotivé konotace odkazující k příměru, že něco skončilo totálním fiaskem.

Dnešní zákonné předpisy určují, že kupáž Chianti musí obsahovat minimálně 70 % odrůdy Sangiovese, u Chianti Classico dokonce 80 %. Zbytek Chianti mohou tvořit bílé i červené toskánské odrůdy ve sledovaných poměrech, u Chianti Classico však pouze červené.

Povolena je také výroba Chianti se stoprocentním obsahem Sangiovese. Před samotnou výrobou Chianti se asi 10 % bobulí nechá zasychat na slámě.

Víte, že…

Název odrůdy Sangiovese pochází z latinského Sanguis Jovis, což znamená „krev Jupitera“. Sangiovese je také jedinou povolenou odrůdou pro výrobu vín Brunello a Rosso di Montalcino.

Které Chianti okusit? Vsaďte na Chianti Riserva

Kromě podílu odrůd můžeme kvalitu a klasifikaci Chianti sledovat také podle minimální doby zrání v sudu, po kterém ještě často následuje dozrávání v lahvích.

  • Běžné Chianti je lehčí a potěší vás svěží a příjemnou chutí, ke zrání v barikovém sudu mu postačí šest měsíců.
  • Chianti Classico vyšší jakosti už vyžaduje jeden rok zrání, stejně jako Chianti Rufina, a Chianti Riserva dokonce dva roky.
  • Poměrně novou kategorií je pak od roku 2014 Gran Selezione, což jsou vína kvality Chianti Classico, která zrála v sudu minimálně dva a půl roku.
  • Vinaři nechávají následně ve svých sklepech kvalitní Chianti dozrávat ještě daleko déle, klidně pět až deset let a více.

Pro zajímavost uveďme, že vína Chianti Reserva mají okolo znaku černého kohouta ještě zlatý lem.

Náš tip: Chianti skvěle doplní italské pokrmy, jako je třeba pizza. Vychutnáte si ho ale i k tučnějším pokrmům, sytějším omáčkám nebo s prosciuttem. Chybu neuděláte ani při kombinaci s poctivým steakem.

Výběrová vína. Ve vašem e-mailu.

1× měsíčně se těšte na doporučení, zajímavosti a výhodné nabídky pro váš archiv.

DĚKUJEME, VÍCE INFORMACÍ NAJDETE V E-MAILU.

Sdílet článek s přáteli