Jak otevřít víno bez vývrtky?

Záludná otázka v nadpisu článku možná už někdy vytanula na mysli i vám. Ocitli jste se na cestách nebo v nečekané situaci ve společnosti dobrého vína, ale bez vývrtky? Je lepší si v tu chvíli nechat zajít chuť, nebo hledat řešení? Posuďte sami…

jak otevřít víno

 

Nejdříve trocha teorie na úvod. Víno může být kromě korkové zátky uzavřeno ještě několika způsoby. U mladých vín, která jsou určená ke spotřebě do jednoho roku, jsou čím dál populárnější šroubovací uzávěry – například v Austrálii najdete šroubovací uzávěr u 85 % vín.

Variantou, která pochází od zlatých českých ručiček, je vinolok – zátka z českého skla. Setkat se můžete i se zátkou z plastu nebo se zorkem. Zvláštním případem jsou archivní vína, která potřebují dlouho zrát, a tak se k jejich zapečetění používají zátky jen z toho nejkvalitnějšího čistě přírodního korku, vyráběného uznávanými firmami.

Na internetu můžete najít několik rad a návodů, jak si s otevřením vína poradit i bez vývrtky. Aniž bychom vám je doporučovali, připravili jsme pro vás přehled těch nejčastějších.

 

1. Jak otevřít víno s domácím nářadím

Kleště a šroubek:

 • Vezměte šroub a krouživými pohyby ho zavrtejte do korku. Horní část nechte vyčnívat.
 • Uchopte hlavičku šroubu do kleští a zatáhněte. Vytáhnete šroubek rovnou i s celým korkem.

Kladivo a hřebík:

 • Hřebík zatlučte pomocí kladiva do korku. Pozor na to, abyste nechali vyčnívat dostatečně velkou část.
 • Popadněte část hřebíku nad korkem a co největší silou zatáhněte.

 

2. Obujte se do toho a otevřete víno botou

 • Botu si sundejte a položte na zem.
 • Poté do ní postavte víno dnem dolů.
 • Botu i s vínem zvedněte – tak, že budete jednou rukou pevně držet víno a druhou špičku boty.
 • Teď už do toho můžete praštit. Botu nasměrujte podrážkou ke zdi a několikrát s ní silně udeřte.
 • Nárazy do stěny se zátka sama začne vysouvat. Když už je přibližně v polovině cesty, můžete ji chytit prsty a vytáhnout.

 

3. Jak otevřít víno bez vývrtky: klíčem k úspěchu je klíč

 • Klíč postavte na korek a zavrtejte ho dovnitř. Začněte u okraje láhve a klíč do korku vsunujte směrem ke středu – tak, aby z hrdla netrčel kolmo vzhůru, ale aby byl našikmo.
 • Klíčem začněte kroužit po směru hodinových ručiček. Nejlépe vám to půjde, pokud můžete klíč pevně uchopit za klíčenku, kroužek nebo cokoli dalšího, co je k němu připojené.
 • Krouživé pohyby začnou korek uvolňovat, a vy tak korek vyšroubujete z hrdla ven.

 

Zatlačit korek dovnitř? Častý, ale špatný způsob, jak otevřít víno

A co zkušenosti z letních festivalů, kdy jsme otevírali víno tak, že jsme korek tupým koncem nějakého předmětu zatlačili dovnitř? Na to u kvalitního vína rychle zapomeňte. Horní strana korku, která byla v kontaktu s okolím, může být zaprášená nebo jiným způsobem znečištěná. Tím, že ji zatlačíte do vína, můžete znehodnotit jeho chuť nebo aroma.

 

jak otevřít víno bez vývrtky

 

Jak správně otevřít víno

Že se vám výše uvedené zacházení s vínem moc nelíbí? Nám také ne, proto vám doporučujeme používat vždy vývrtku, pákový otvírák nebo specializovaný planžetový otvírák na víno. Poslední jmenovaný se vám bude hodit zejména v případě, že vás na stole čeká archivní víno.

Zatímco klasické vývrtky fungují tak, že se do korku zavrtávají, otvírák s planžetami přichází do styku se zátkou pouze z jejího vnějšku – bez toho, aby ji narušil. Protilehlé planžety se zasunují do prostoru mezi zátkou a lahví a korek se uvolňuje postupným vytahováním.

V následujícím článku Otevřete víno jako profesionál si ukážeme, jak na to. Ani práce s profesionálními nástroji není úplně snadná.

Jak otevřít víno bez vývrtky?

Mohlo by vás zajímat...