360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

Je víno zdravé? Známe odpověď!

pití vína je zdravé

Že sklenka vína přináší naší psychické stránce úlevu po vyčerpávajícím dni, to je bez debat. Už jste ale zaslechli, že víno má příznivý vliv na krev a posiluje imunitu? O údajných příznivých účincích vína na lidský organismus se toho mezi lidmi traduje spousta. Pojďme se na některé z nich společně podívat.

Naši předci pili víno pro ochranu zdraví před bakteriemi

Proč lidé vůbec začali pít víno? Už samotnou příčinu počátku pití vína hledejme v ochraně zdraví. V minulosti byla voda totiž často kontaminována. Pít zkvašený mošt bylo bezpečnější, protože část bakterií a virů byla díky obsahu alkoholu odstraněna.

Pomůže vám červené víno udržet pevné zdraví?

Červené víno má údajně pozitivní vliv na krevní oběh zejména díky vysokému obsahu flavonoidů – rostlinných antioxidantů. Flavonoidy obecně působí jako prevence před srdečními onemocněními, protože napomáhají snižovat cholesterol. Jak? V krvi se vyskytují tzv. lipoproteiny. To jsou útvary složené z lipidů, cholesterolu a bílkovin. A právě flavonoidy napomáhají zvýšit obsah lipoproteinů s vysokým obsahem bílkovin a nízkou hladinou cholesterolu. Flavonoidy navíc ochraňují buňky před volnými radikály, působí pozitivně na imunitu a zabraňují růstu nádorových buněk.

červené víno

Červené víno kromě flavonoidů obsahuje i třísloviny a látky katechin a quercetin. O tříslovinách se obecně ví, že napomáhají trávení a v zažívacím traktu mají antibakteriální účinky. Katechin a quercetin zase snižují riziko vzniku rakoviny zažívacího traktu.

Kolik sklenek červeného byste museli vypít pro získání potřebného obsahu flavonoidů, tříslovin, katechinu a quertecinu? To bohužel netušíme. Raději to ale netestujte. Místo toho vsaďte na zdravý životní styl a pestrý jídelníček.

Zajímavost: Ve Francii se skladba jídelníčku zakládá na potravinách s vysokým podílem tuků a sacharidů. Přesto je zde nejnižší úmrtnost na srdeční onemocnění. Tímto jevem, tzv. francouzským paradoxem, se v 90. letech zabýval vědec Serge Reanud. Ve své studii došel k závěru, že Francouzi za nízký výskyt kardiovaskulárních onemocnění pravděpodobně vděčí každodennímu střídmému pití červeného vína.

Které zdravé látky může obsahovat bílé víno?

Už jste zaslechli o kataláze? Kataláza je enzym, který chrání buňky v lidském těle před stárnutím. Jeho nedostatek má na svědomí dokonce šedivění vlasů. Kataláza totiž rozkládá peroxid vodíku, který je v lidských vlasech přirozeně přítomný. Jeho nadbytkem však vlasy ztrácí barvu. Bílé víno údajně tento enzym obsahují. Zázraky však od něj nečekejte – utajeným elixírem mládí určitě není.

V souvislosti s příznivým vlivem na ledviny se hovoří o šampaňských vínech. Zde však platí příslovečné „Všeho s mírou“. Pakliže bílá a šumivá vína budete pít nad míru, svým ledvinám spíše uškodíte.

Zajímavost: Expertíza tokajských vín v Bratislavě potvrdila, že tento sladký klenot obsahuje celou řadu vitaminů, minerálů i enzymů. Jaké další zdravotní benefity jejich konzumace přináší? To si přečtěte v článku o tokajském vínu.

Střídmé pití vína je zdravé pro duševní pohodu

Jestli jsou výše uvedené účinky pravda, nebo ne, to vám bohužel neprozradíme. Ale co víme určitě je, že víno působí pozitivně na psychiku. Každý milovník vína potvrdí, že jeho konzumace vyvolává pozitivní náladu a že sklenka dobrého vína zrelaxuje tělo i mysl po náročném dni. Je to proto, že víno uvolňuje v mozku serotonin – hormon štěstí.

víno má vliv na naši pohodu
Víno má pozitivní vliv na naši pohodu.

Kdy má víno pozitivní vliv na zdraví? Záleží na kvalitě i kvantitě

Víno vždy pijte s rozumem a ne nalačno. Vhodně zvolený pokrm navíc dokáže prohloubit chuťový zážitek z výborného vína. Inspirujte se třeba naším článkem o párování vína a sýrů. A protože alkohol odvodňuje organismus, konzumaci vína prokládejte nealkoholickým (ideálně neslazeným) nápojem.

Nezapomeňte, že veškeré pozitivní účinky jsou také přímo úměrné kvalitě vína. Proto utužte své zdraví archivním vínem z naší nabídky.

Výběrová vína. Ve vašem e-mailu.

1× měsíčně se těšte na doporučení, zajímavosti a výhodné nabídky pro váš archiv.

DĚKUJEME, VÍCE INFORMACÍ NAJDETE V E-MAILU.

Sdílet článek s přáteli