Klasickou sedmičkou to nekončí. Víno může i vyrůst

Méně je sice někdy více, ale v případě kvalitního archivního vína si dovolíme nesouhlasit. Velká vína si zaslouží velké lahve. Co z toho plyne a v čem je větší lahev vlastně lepší?

Přemýšleli jste někdy, proč má klasická vinná lahev zrovna 750 ml? Odpověď vás možná překvapí. Prameny najdeme v historii mezinárodního obchodu, kdy bylo nutno evropské litry elegantně převést na britské a americké galony.

Francouzi svá vína exportovali ve 225 litrových barelech, což anglosaští sousedé přepočítávali na 50 galonů. Plnění do 750ml lahví pro obě strany znamenalo zjednodušení, protože místo zmatků mezi imperiálním a metrickým systémem se jeden barel začal počítat na 25 krabic po 12 lahvích. Dnes už je tento rozměr sice celosvětově standardizován, ale najdeme i lahve o mnoho větší. Proč tomu tak je?

Wine bottle sizes

Množství není všechno

 

První logický důvod je samozřejmě ten, že objemnější lahve naplní více sklenic při výjimečných událostech. Vetší lahev také působí jako jedinečný dárek nejen ke kulatému výročí jako jsou padesátiny. Nestandardní velikost lahve má ale také praktické využití v podobě lepší archivace a zrání.

wine archive
Díky většímu objemu lahve je víno v menším kontaktu se vzduchem a lépe zraje. Archivace je pro dobré víno vlastně takovou maturitou. Kvalita vína pak určuje, jak dlouho dané víno nechat odpočinout.

Jakostní vína se doporučují vypít do 3 let, jakostní vína s přívlastkem pak mezi 3 až 8 lety a na ty nejkvalitnější výběry se společně s burgundským a portským vínem vyplatí čekat až 20 let. K archivaci se hodí vína s vyšším obsahem tříslovin, extraktu a kyselinkou. U archivních vín trpělivost přináší růže a čas vám může ukázat plný potenciál daného ročníku. Archivovat se dá i čistě pro historickou hodnotu a v tom případě se víno mění v slušnou investici. Šumivá, růžová a vína určená k rychlé konzumaci se k archivaci obvykle na výjimky nehodí.

Pokud sháníte velký dárek k velké příležitosti a nechcete se zrovna pouštět do archivace na vlastní pěst určitě se porozhlédněte po jednom z velkých vín z naší nabídky.

Klasickou sedmičkou to nekončí. Víno může i vyrůst

Mohlo by vás zajímat...