Nejdražší víno světa mluví francouzsky

Pohodlně se usaďte, zklidněte svou mysl a pokračujte ve čtení. Následující článek vás totiž přenese do světa archivních vín, z jejichž hodnoty se vám může trochu zamotat hlava.

Že víno už dávno není pouze nástrojem k navození romantické atmosféry, potěšením chuťových pohárků a ducha, ale má také společenskou a symbolickou hodnotu, vám asi vysvětlovat nemusíme. Najdou se vína, která mají cenu takovou, že by se vedle nich mohl stydět i luxusní vůz.

Nejdražší víno světa mluví francouzsky

Francie. Tato sýry a dobrou révou oplývající krajina je proslulá svými červenými majestátními víny a je celkem logické, že prim zde hraje právě ona. Pokud si budete chtít pochutnat na sklence dobrého ročníku Romanée-Conti, zaplatíte až 200 tisíc korun. Po celém světě se najde spousta vášnivých sběratelů, kteří jsou připraveni takovou sumu s úsměvem obětovat.


Za výjimečnost se platí

Prvním důvodem k vysoké ceně těchto vín je jejich velmi omezená nabídka. Často se jedná o archivní vína z minulého století, což jejich vzácnost ještě zvyšuje. Exkluzivita je prostě číslem jedna. A třeba právě zmiňované Romanée-Conti pochází navíc z vinice, která má pouhých 1,8 hektaru rozlohy a průměrná výroba se pohybuje okolo 5-6 tisíc lahví, což napovídá, jak moc je každá jeho kapka ceněna.

Není všechno zlato, co je k pití

Existují však ještě vzácnější vína, která se vyrábí v desítkách kusů nebo při zvláštních příležitostech. Jedním z takových je australské víno Penfolds 2004 Block 42, kterého se vyrobilo pouhých 12 podivuhodných ampulí a otevřít vám jej musí přímo sommeliér z vinařství osobně. Aby to byl rituál opravdu na úrovni, použije k tomu speciální stříbrnou vývrtku a naservíruje ho do stříbrných pohárů. Cena je však nad zlato. Tento unikát vás přijde na lidové 3 444 000 Kč. Případné zájemce ale zklame fakt, že je tento mok již beznadějně vyprodán.

Když se dražba prodraží

Cena některých sběratelských kousků se v dražbách může vyšplhat do astronomických výšin. Z Francie pochází nejdražší vína z Burgundska a z Bordeaux. Zářným příkladem toho je dražba tří lahví archivního vína Château Lafite-Rothschild z roku 1869, které se povedlo vášnivému sběrateli získat na aukci vín Sotheby’s za neskutečných 13 milionů korun.

Co si z toho odnést na závěr? Že archivní víno je zkrátka skvělou příležitostí, jak si uvědomit význam tohoto oblíbeného nápoje a může se stát skvělým dárkem pro vaše blízké. A to i v případě, že si na něj nebudete muset brát hypotéku. Živoucím (tedy spíše tekutým) důkazem jsou vína z naší nabídky.

 

Nejdražší víno světa mluví francouzsky

Mohlo by vás zajímat...