360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

Průvodce přívlastkovými víny

Jakostní víno s přívlastkem

Je kvalitní, lahodné a hodí se třeba jako dárek. Přívlastkové víno, o kterém si dnes budeme povídat, je náročné na výrobu a podléhá poměrně přísnému systému zatřiďování. Vztahují se k němu různé zajímavosti a pro začátečníka možná není lehké se v jeho druzích hned zorientovat. Připravili jsme pro vás proto praktický přehled.

Jaká kritéria musí splňovat jakostní víno s přívlastkem?

Prvním požadavkem, který vám bude pravděpodobně znám, je stanovená cukernatost hroznů, ze kterých se přívlastkové víno vyrábí. Cukernatost se měří ve vylisovaném moštu, o výsledné sladkosti jako takové se ale ještě rozhoduje při výrobě vína. Nezapomeňte proto, že obsah cukru, který po prokvašení ve víně zbude, je tedy jiný ukazatel.

Další dva požadavky lze shrnout celkem stručně a jasně: Přívlastkové víno nesmí být dodatečně doslazováno ani „vylepšováno“ různými přísadami a v případě mísení odrůd mohou být použity maximálně tři.

Přívlastkové víno: Další pravidla a jednotlivé kategorie

Aby to nebylo tak jednoduché, podléhá jakostní přívlastkové víno ještě dalším nařízením stanoveným vinařským zákonem či navazujícími předpisy, které se vztahují jak k pěstování a sklizni hroznů, tak ke zpracování či skladování vín. Jistým pravidlům se nevyhnou ani etikety.

Vybíráme proto další tři zajímavosti a zájemcům o hlubší problematiku určitě můžeme doporučit, aby nahlédli do zákona č. 321/2004 Sb., o vinohradnictví a vinařství.

  1. Hrozny musejí pocházet ze stejné vinařské podoblasti a jejich sběr u vyšších přívlastků musí probíhat ručně. Vinná réva se pěstuje na certifikovaných vinicích a maximální výnos je 12 tun hroznů pro daný rok.
  2. Kvalitu hroznů následně ověřuje určený inspektor a po splnění všech podmínek víno zatřiďuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce.
  3. Hrozny musejí dosáhnout cukernatosti od 19 °NM.
Přívlastkové víno
Hrozny se musí sklízet ručně.

Nyní se tedy již pojďme podívat na dané přívlastky vín a minimální deklarovanou cukernatost. Ta se udává ve výše uvedené jednotce ⁰NM, kdy jeden stupeň NM vyjadřuje jeden kg přírodního cukru ve 100 l hroznového moštu.

  •         Kabinetní víno – 19 ⁰NM
  •         Pozdní sběr – 21 ⁰NM
  •         Výběr z hroznů – 24 ⁰NM
  •         Výběr z bobulí – 27 ⁰NM
  •         Ledové víno – 27 ⁰NM
  •         Slámové víno – 27 ⁰NM
  •         Výběr z cibéb – 32 ⁰NM
Ledové víno s přívlastkem

O čem ještě vypovídají přívlastky vín

Když se vrátíme ke slovům z úvodu článku, je třeba dodat, že výslednou kvalitu nebo charakter vína nezaručuje jen vyšší cukernatost hroznů, ale i další aspekty při jejich zpracování, které jsou právě z tohoto důvodu kontrolovány a ověřovány.

Obecně ale můžeme říct, že zatímco vyzrálejší hrozny nám vydají vína plnější a komplexnější, nižší přívlastky vín nás mohou zaujmout svěžestí či zachováním ovocných tónů. U ledového vína, slámového vína či výběru z cibéb je pak unikátní právě jejich výroba.

V případě ledového vína se hrozny lisují zmrzlé a hrozny určené pro výrobu slámového vína se zase před zpracováním suší na slámě, rákosu či volně zavěšené. Výběr z cibéb pak pochází z přezrálých a zaschlých bobulí, jeho hrozny se také nechávají napadat speciální plísní.

Zajímavé je i to, že mezi víny s vyššími přívlastky najdeme již jen výjimečně červené víno. Je to dáno tím, že jeho odrůdy u nás nemají tak dobré podmínky k dostatečnému vyzrání hroznů.

Náš tip: Kabinetní víno či pozdní sběry si krásně vychutnáte i při dnech všedních, zatímco další víno s přívlastkem, které najdete ve vyšším zařazení, si můžete nechat na slavnostnější okamžiky nebo jako dárek.

Slámové víno s přívlastkem
Hrozny určené pro výrobu slámového vína se před zpracováním suší na slámě.

Jakostní víno s přívlastkem z pohledu dalších zemí

Podobný systém třídění, podle kterého jsme si přívlastkové víno představili, najdete také v zemích, jako je Slovensko, Rakousko a Německo. Mohou se však od sebe mírně lišit. Společné je jim právě zatřiďování vín do kvalitativního přehledu podle cukernatosti hroznů. Oproti tomu stojí tzv. románský způsob klasifikace, který zdůrazňuje u vína místo původu.

Shrnutí: Co je víno s přívlastkem? 

  • Jedná se o nejvyšší kategorii vín České republiky, jejichž výroba podléhá vinařskému zákonu. 
  • Cukernatost hroznů u přívlastkového vína musí být nejméně 19 °NM. 
  • Přívlastkové víno se nedoslazuje a neobsahuje dodatečné přísady. 
  • Mísené přívlastkové víno je vyráběno pouze ze tří odrůd vinné révy. 
  • Hrozny pocházejí ze stejné vinařské oblasti a z certifikovaných vinic. 
  • Sběr vinné révy u vyšších přívlastků probíhá ručně. 
  • Kvalitu hroznů ověří inspektor a víno do přívlastkových vín zatřídí Státní zemědělská a potravinářská inspekce. 

Výběrová vína. Ve vašem e-mailu.

1× měsíčně se těšte na doporučení, zajímavosti a výhodné nabídky pro váš archiv.

DĚKUJEME, VÍCE INFORMACÍ NAJDETE V E-MAILU.

Sdílet článek s přáteli