360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

Průvodce španělskými víny

španělská vína

Buenos días, milí čtenáři! Vítejte ve světě španělských vín, nejznámějších vinařských regionů a tradic spojených s vínem. Zajímá vás, jaké španělské víno by určitě nemělo uniknout vaší pozornosti a co vlastně od vín ze Španělska očekávat? Čtěte dále…

Jaká jsou španělská vína? Kvalitní a lahodná!

Pokud chceme charakterizovat španělská vína a zároveň si uvědomit, jakým novodobým vývojem si prošla, můžeme pro zajímavost nahlédnout do Ottova slovníku naučného z roku 1906, píše se v něm:

„Španělská vína jsou většinou výborná vína rázu likérového, silného obsahu alkoholového, z části uměle přidávaného, barvy ambrové neb červené, chuti sladce svraskavé a svíravě působící. Lze je srovnati s víny burgundskými, roussillonskými, languedockými, nad něž v mnohém vzhledě ještě vynikají. Od starodávna byla známa a posud vysoko se cení, zvl. v Anglii, Rusku, Brazilii a Sev. Americe. Ale vinařství španělské trpí nedbalostí pěstitelův a vzhledem k podnebí i k poloze země mohlo by dosíci výsledků mnohem lepších…“.

Závěr ukázky vztahující se k počátku 20. století dává tušit, že dříve se španělská vína vyráběla především s ohledem na kvantitu. To se však postupem času výrazně změnilo a dnes se španělské víno svou kvalitou vyrovná francouzským, italským a dalším špičkovým evropským vínům.

Španělští vinaři dokázali v poválečných letech využít plný potenciál svého terroir a mnozí z nich v poslední době také dohnali moderní technologie používané při výrobě vína. Španělská vína se proto těší stále vzrůstající oblibě a snadno si je zamilujete.

Španělská vína v rámci evropské klasifikace

Španělsko je vinařskou velmocí, která se v produkci vín usadila celosvětově na třetím místě (po Francii a Itálii), ale co se týče rozlohy vinic, obsadila dokonce místo první – nachází se jich zde přibližně 1,2 milionů hektarů.

Pro španělská vína se uplatňuje třídění a označování podle jejich původu (tzv. románský systém). Vína nejvyšší kvality se označují D.O.Ca – Denominacion de Origen Calificada a náleží pouze produkci z oblastí Rioja a Priorat. Dále následuje třídění, které jsme seřadili sestupně:

D.O. – Denominazión de Origien: španělská vína s jasně určeným původem z konkrétní oblasti, jejichž kvalita odpovídá francouzské kategorii AOC nebo italské DOC. Na garanci vína z daných oblastí, kterých je v současnosti přes šedesát, dohlíží regulační rada.

VdlT – Vinos de la Tierra: vína označená VdlT (v překladu „víno země“) nepodléhají tak přísné kontrole jako D.O., ale i tak nabízejí kvalitu, která se vyznačuje charakteristickými vlastnostmi vín typickými právě pro vybraný region.

VdMde – Vino de Mesa de… je kategorie nadřazená nad stolními víny, u které se můžeme na etiketě dozvědět místo původu.

VdM – Vino de Mesa: stolní víno bez dalšího označení, popsané pouze jako červené nebo bílé víno. Nemusí být nutně nekvalitní, protože sem spadá například i produkce z menších vinařství.

Klasifikace a označení původu u španělských vín může být ještě trochu složitější a obsahovat různé mezistupně nebo podkategorie. Pro základní orientaci vám však výše uvedené dělení bude sloužit dostatečně.

Víte, že… Víno, Španělsko a dvanáct bobulí se potkává v jedné velmi zajímavé tradici? Dvanáct bobulí révy neboli „hroznů štěstí“ se ve Španělsku pojídá při příchodu nového roku. Na Silvestra o půlnoci, kdy dvanáctkrát udeří zvon, má být při každém úderu snědena jedna bobule vinné révy. Proč? Podle tradice, která se přenesla i do dalších zemí, to přináší mnoho štěstí a úspěšný nový rok.

Španělské víno musí mít ten správný věk

Další dělení vína ze Španělska se vztahuje k době jeho zrání. Španělské víno tak může být označeno jako:

Joven, což jsou mladá, lehká, ovocná vína, která jsou určená pro rychlou spotřebu. Prodávají se v prvním nebo druhém roce po sklizni, někdy částečně zrají v sudech a je v nich velmi dobře znát charakter odrůdy.

Crianza je termín, který označuje červená vína z vybraných hroznů zrající minimálně půl roku v dubových sudech a následně rok a půl v lahvi. U bílých a růžových vín je zraní v sudu stanoveno také na půl roku, ale do prodeje se dostávají o rok dříve.

Reserva značí vína zrající minimálně tři roky: z toho nejméně rok v dubových sudech. Může to být celkově ale mnohem déle, proto jsou tato vína vhodná k archivaci. Hrozny určené k výrobě musejí dosahovat vysoké kvality, proto se vín reserva dočkáme jen z opravdu dobrých ročníků.

Gran Reserva vína si poleží minimálně rok a půl v sudu, dohromady pak vyzrávají nejméně pět let a více. Patří do nich nejkvalitnější hrozny z garantovaných vinic a z let nejlepší úrody.

Také zde se můžete postupně dostat ještě k dílčí terminologii, zpřesňujícím podkategoriím nebo pojmům, jako je například Fermentado en barrica. Ten označuje proces zrání v barikovém sudu u bílých vín (obdoba výše uvedených značení pro červená vína). Se základním dělením si však ze začátku opět dobře vystačíte.

Jaké víno Španělsko a zbytek světa miluje?

Jsou to především pro Španělsko typická červená vína, ale výjimkou nemusí být ani kvalitní bílé či růžové víno. Počet pěstovaných odrůd ve Španělsku – ať už původních, nebo dovezených – se počítá na stovky, nicméně hlavní produkce jich využívá kolem dvaceti.

Mezi nejznámější nebo nejpěstovanější modré odrůdy ve Španělsku patří Tempranillo, Carinena, Garnacha, Petit Verdot či Syrah, u bílých odrůd pak Airen, Albariño, Verdejo Chardonnay nebo Gewürtztraminer.

Vinařské oblasti se rozkládají po celém území Španělska, včetně Kanárských a Baleárských ostrovů, a jsou jich tedy desítky. Srdcem mnoha z nich jsou tzv. vinné řeky, které se nacházejí ve španělském vnitrozemí.

O které oblasti nebo regiony byste se měli určitě zajímat? Jmenujme třeba nejznámější Rioja, Navarra, Cava, Jerez, Penedés, Priorat, Rías Baixas, Ribera del Duero, La Mancha, Vinos de Madrid, Valdepañas nebo Mentrida, je jich ale samozřejmě daleko více… Každý z nich má svá specifika, která stojí za prozkoumání.

TIP na závěr: Španělská vína nejsou jen tichá, vychutnat si můžete také třeba šumivé víno Cava z modrých i bílých odrůd nebo sherry a další alkoholizovaná vína a brandy, které pocházejí z Andalusie.

Výběrová vína. Ve vašem e-mailu.

1× měsíčně se těšte na doporučení, zajímavosti a výhodné nabídky pro váš archiv.

DĚKUJEME, VÍCE INFORMACÍ NAJDETE V E-MAILU.

Sdílet článek s přáteli