360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

Servírování vína: Od skleniček po správnou teplotu vína

servírování vína - otevírák

Servírování vína je malý/velký rituál, na který bychom si měli obzvláště při slavnostních příležitostech vyhradit dostatek času. Víte, jak otevřít víno jako profesionál, jakou by mělo mít teplotu a na co při podávání vína nezapomenout? Vše vám postupně popíšeme, abyste se vyvarovali zbytečných chyb.

Šest základních pomůcek pro servírování vína

Pokud si budete vychutnávat víno za přítomnosti zkušeného sommeliera, možná vás překvapí, kolik pomůcek bude mít k servírování vína připraveno. Pojďme si některé postupně představit s tím, že v domácím prostředí jich možná tolik neupotřebíte, ale rozhodně je zajímavé vědět, k čemu vlastně slouží.

  1. Vývrtka nebo kleště na uvolnění korku: Na vývrtce se nevyplatí šetřit. Pokud si dopřáváte víno častěji nebo ho rádi servírujete přátelům, pořiďte si opravdu kvalitní kousek s nožíkem na ořezání kapsle okolo hrdla. Profesionálové používají nejčastěji tzv. dvoupákový (dvoufázový) typ vývrtky. Kleště slouží nejčastěji na otevírání šumivých vín nebo pomohou při nesnadné manipulaci s korkem.
  2. Teploměr a termoizolační tubusy: Teploměr využijete před samotným servírováním vína nebo k ověření jeho teploty při konzumaci. Tubus vám pak poslouží pro udržení optimální teploty u vín šumivých, bílých a růžových.
  3. Dekantovací pomůcky (dekantovací košík, dekantér, dekantovací karafa): Dekantace je proces, při kterém zejména červená vína zbavujeme případných usedlin a zároveň se víno provzdušní. Využívá se především u starších ročníků, u mladých ročníků stačí víno otevřít chvilku předem, aby se víno provzdušnilo.
  4. Sada různých sklenic podle druhu vína: Na vhodné sklenice podle druhu vína přijde ještě řeč. Obecně ale platí, že sklenice na víno by měly být čiré, tenkostěnné a bez zdobení všech typů. Stopka by měla být delší, kvůli pohodlnému úchopu.
  5. Servírovací vozík na víno: Speciální stoleček na kolečkách můžete vidět při servírování vína v restauracích, ale můžete si ho pořídit samozřejmě i domů.
  6. Uzávěr na otevřená vína: Co dále s otevřeným vínem? Vyberte pro ně správný uzávěr (u šumivých vín prodlužujeme svěžest, aby bublinky nevyprchaly. Těsnící uzávěr dále snižuje přístup vzduchu a pachů k vínu.) Speciální uzávěry umožňují odčerpání vzduchu z lahve. Díky tomu tak můžete životnost vína ještě na chvilku prodloužit.

Víte, že…?

Funkci degustační sklenice dříve zajišťoval tzv. tastevin. Malá, nepříliš hluboká miska ze stříbra, kterou nosili sommelieři zavěšenou na řetízku kolem krku. V případě potřeby ji sejmuli a použili k posouzení vína. Přečtěte si další zajímavosti o degustaci vín.

Jak otevřít víno jako profesionál

Otevírat víno pro hosty v domácím prostředí by měl vždy muž nebo pozvaný číšník. Žena pouze v případě, kdy daný muž není a nebude přítomen, nebo v čistě ženské společnosti.

Lahev nejprve zbavíme horní části kapsle, případné zbytky nesloupáváme. Opatrně zavrtáme vývrtku a neslyšně ji vytáhneme – ke konci můžeme již jemně rukou. Zvukové efekty nejsou žádané.

Před prvním nalitím vína otřeme ústí látkovým ubrouskem a zkontrolujeme odlitím malého množství do vlastní sklenice, zda je víno v pořádku, zda nedošlo například k rozdrobení korku nebo korek nemá vadu.

Teplota vína hraje prim

O ideální teplotě vína jsme na našem blogu již několikrát psali v obecných parametrech. Nyní je ta správná příležitost uvést vše podrobněji. Teplota vína se před samotnou konzumací zvýší nalitím do skleničky ještě přibližně o dva stupně Celsia a s tímto rozdílem bychom tedy měli přistupovat k jejich servisu. Více prozradí následující přehled, kdy je jako první uvedena teplota vína optimální při podávání a poté při konzumaci.

  • Šumivá a šampaňská vína: teplota při podávání: 6 ⁰C; teplota při konzumaci: 8 ⁰C
  • Polosladká a sladká vína: 7–9 ⁰C; 9–11 ⁰C
  • Bílá suchá vína, mladá a růžová: 8–10 ⁰C; 10–12 ⁰C
  • Mladá červená, lehká: 10–12 ⁰C; 12–14 ⁰C
  • Elegantní červená vína: 12–14 ⁰C; 15–17 ⁰C
  • Těžká červená vína: 13–15 ⁰C; 17–19 ⁰C
  • Velmi staré ročníky červených vín: 14–16 ⁰C; 16–20 ⁰C

Jak je vidět, teplota bílého vína a teplota červeného vína se může lišit až o několik stupňů. Určitě tedy není radno tato doporučení podceňovat. Víno podávané při nesprávné teplotě dokáže zkazit jinak perfektní servis.

víno

Tulipán nebo cibule? Podávání vína ve správné sklenici

Pro bílé a růžové víno volíme sklenice ve tvaru tulipánu s menším objemem (200–400 ml). Červené víno servírujme do balónovitých/cibulovitých objemnějších sklenic (450–750 ml). Na šumivá vína se hodí protáhlé sklenice, které se nazývají flétny.

Servis vína krok za krokem

Závěrem si pojďme popsat správný postup servírování vína s přihlédnutím ke složení společnosti, ve které se nacházíme. Před otevřením lahve můžeme hosty seznámit s daným vínem (odrůda, ročník, vinařská oblast, zajímavosti apod.).

Bílá a mladá červená vína otevíráme přibližně 10 minut před podáváním, zralá červená vína 30–60 minut. Pokud po otevření bude následovat dekantace, přelijeme víno opatrně do karafy.

Číšník první nalévá hostiteli, hostitel hostům podle pořadí: ženy, významné osobnosti nebo oslavenci, další hosté, sám hostitel. Výjimku před ženami mají pouze duchovní.

Víno naléváme pomalu, nikam nespěcháme. Při nalévání dáváme pozor, abychom se lahví nedotýkali sklenice. Ukápnutí vína můžeme zabránit pootočením lahve či látkovým ubrouskem obtočeným okolo hrdla.

Sklenice na bílé víno můžeme naplnit do jedné třetiny, kulatější sklenice do jedné čtvrtiny a šumivé víno naléváme do necelé třetiny objemu sklenice. Dolévání se dnes toleruje, ale pokud počkáte na prázdnou sklenici, jak tomu bylo dříve nutné, vůbec nic nezkazíte.

Víno poté ukládáme na servírovací stolek nebo jinak určené místo, dbáme na udržení správné teploty – například v chladicích nádobách.

Výběrová vína. Ve vašem e-mailu.

1× měsíčně se těšte na doporučení, zajímavosti a výhodné nabídky pro váš archiv.

DĚKUJEME, VÍCE INFORMACÍ NAJDETE V E-MAILU.

Sdílet článek s přáteli