360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

Král vín Barolo je připraven dostat vás do kolen

barolo král vín

Severoitalské suché víno z oblasti Barolo je ve světě často označováno jako jedno z nejlepších italských vín. Barolo se skvěle hodí k archivaci. Právem se mu proto přezdívá re dei vini – král vín. Vyrábí se z hroznů Nebbiolo, které mu propůjčují nezaměnitelnou chuť, což vínům z této odrůdy z oblasti Langhe dokonce vysloužilo ochrannou známku původu.

Jaký je příběh italského vína Barolo?

Když na začátku 18. století Paolo Francesco Staglieno sepisoval vinařský manuál pro italského vinaře Camillia Bensa, asi jen ztěžka ho napadlo, že bude považován za otce jednoho z nejznámějších vín na světě.

Camillo Benso si ho pozval na svou vinici proto, aby zvýšil kvalitu a stabilitu vín a umožnil následný export. To se bezpochyby povedlo a vedlejším produktem zlepšení výrobního procesu bylo to, že se z doposud sladkého vína stalo víno suché. Tato změna ale nijak neodradila jeho konzumenty a víno Barolo si zanedlouho získalo oblibu dokonce v aristokratických kruzích.

Rod Savojských, tehdy ovládající celou oblast Piemontu s hlavním městem Turín, si toto víno natolik zamiloval, že se mu začalo přezdívat víno králů či král vín. Jak čas plynul, začal také narůstat obchodní potenciál tohoto artiklu. To přilákalo kupce, kteří víno začali hromadně skupovat a zakládat výrobny.

Vývoj událostí vyvrcholil až v takzvaných „barolských válkách“ okolo roku 1960, kdy se jednotliví výrobci začali přetahovat o to správné víno. Zatímco jedna strana zrychlila proces výroby a macerace, druhá, tradičnější, začala přidávat jiné odrůdy na zvýraznění barvy, jemnosti a ovocné chuti. To způsobilo znatelný rozdíl mezi tradičními vinaři a „modernisty“. Tento rozdíl byl však zjemněn změnou legislativy v roce 2015, která nařídila striktnější podmínky a přinutila tradiční výrobce adaptovat některé moderní technologie.

Výroba vína Barolo není hračka

Zmíněné zpřísnění hygienických a technologických podmínek sice částečně vytlačilo tradiční postupy, ale víno z oblasti Barolo si stále zachovává svůj nezaměnitelný charakter. Hrozny odrůdy Nebbiolo se vyznačují podlouhlým pyramidovým tvarem s malými bobulemi a jejich nejproslulejší exempláře pocházejí z vinařské oblasti Langhe.

Sklizeň probíhá v půlce října a pak začíná to pravé vinařské umění. Fermentace totiž probíhá pod přísnou kontrolou teploty a doba macerace se liší dle historického přístupu vinařství od 7 až 30 dní. Co však dělá Barolo výjimečným, je nutnost zrání nejméně 3 roky a z toho 18 měsíců v dubových sudech.

Barolo: Víno, kde chuť hraje prim

Pokud jste fanoušky plných a robustnějších vín s výraznou tříslovinou, Barolo je pro vás jako dělané. Typické Barolo se totiž pyšní aromatem fialek, čokolády a sušených švestek, má plné tělo, delší závěr a skvěle se hodí k těžším pokrmům a masům. Jak již bylo řečeno, je sice tělnaté, ale to mu vůbec neubírá na eleganci a italské finese. Tyto vlastnosti dodávají některým vínům z této oblasti skvělé předpoklady k archivaci a trpělivé gurmány častokrát odmění.

Které Barolo je to pravé?

Není Barolo jako Barolo. Každý vinař ho totiž připravuje trochu jinak. Zatímco některá vinařství dbají na kvalitu, jiná bohužel upřednostňují kvantitu. Proto byste si měli pečlivě pohlídat, ze kterého vinařství Barolo, které se chystáte koupit, pochází.

Na která vinařství vsadit? Kvalitní a vynikající vína Barolo nabízejí například tito vinaři:

Jakou roli hraje při výběru Barola ročník?

Výslednou chuť Barola ovlivňuje jeho ročník. Ročníky, kdy hodně pršelo a byl teplý podzim, jsou zpravidla kvalitnější a chuťově lepší. Vliv na kvalitu hroznů mají i nízké zimní teploty nebo třeba dostatek slunečního svitu. Ale nebojte, nemusíte hledat staré noviny a pátrat po 60 let staré předpovědi počasí. Kvalita jednotlivých ročníků je naštěstí mezi vinaři všeobecně známá. Proto vám můžeme slíbit, že když sáhnete po Barolu z roku 1978, chybu rozhodně neuděláte. Za další významné ročníky jsou odborníky považovány například roky 1962, 1964 nebo 1982.

Jak archivní Barolo skladovat?

O tom, jak uchovávat archivní vína, najdete na našem blogu samostatný článek. Od ostatních archivních vín se Barolo v podmínkách na skladování nijak neliší. Proto i jemu dopřejte stabilní teplotu (ideálně mez i 10 a 15 °C), dostatečnou vlhkost vzduchu (mezi 60 a 75 %) a tmu. Mimo to se postarejte, aby Barolo leželo v horizontální poloze. V opačném případě totiž může dojít k vysušení korku. Vínem netřepejte a neuchovávejte v jeho blízkosti chemikálie ani aromatické potraviny. Korek totiž nasává pachy, takže pokud nechcete, aby vaše Barolo „zavánělo“ po tvarůžkách, radši se skladování s ostatními potravinami vyhněte.

Na degustaci Barola se pořádně připravte

Víte, jak správně degustovat víno? Oproti ostatním vínům má degustace Barola několik specifik. V prvé řadě je potřeba Barolo provzdušnit. Vzduch totiž s vínem vyvolá několik reakcí a ještě vylepší jeho chuť. Pro provzdušnění máte dvě možnosti: buď láhev Barola otevřete 24 hodin předem, nebo si víno nalijte do skleničky (nezapomeňte vybrat tu správnou) a nechte ho provzdušnit v ní. První postup doporučujeme spíše u mladších láhví, jejichž stáří se pohybuje v rozmezí 5–20 let. Druhá možnost je sázka na jistotu – zvolte ji, pokud je Barolo starší než 20 let nebo pokud si jeho stářím nejste jistí.

Dalším specifikem degustace Barola je opatrnost, s jakou se mu musíte věnovat. Jeho jemnou strukturu totiž můžete poměrně snadno narušit. Proto se vyhněte prudkému přelévání nebo jakýmkoliv jiným prudkým pohybům.

Barolo: víno vín

O tom, že je Barolo skutečným pokladem Itálie, svědčí i fakt, že na vinařských soutěžích pravidelně dostává více než 90 bodů ze 100. Rozhodně tedy stojí za ochutnání. Dáte mu šanci?

Výběrová vína. Ve vašem e-mailu.

1× měsíčně se těšte na doporučení, zajímavosti a výhodné nabídky pro váš archiv.

DĚKUJEME, VÍCE INFORMACÍ NAJDETE V E-MAILU.

Sdílet článek s přáteli