360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

Nejlepší vína světa: 7 vín, která byste alespoň jednou za život měli vyzkoušet

Osoba ukazuje lahev vína. Etiketa vína je prázdná.

Není žádným tajemstvím, že světové prvenství v produkci vína si drží Francie, Itálie a Španělsko. Není to však jen kvantita, co proslavilo zdejší vína: Víte, že z těchto zemí pochází ta nejslavnější vína na světě? Seznamte se s víny, která si právem zaslouží své místo na výsluní i vaši pozornost.

Nejlepší vína světa, která pocházejí z Francie

Každý milovník Chardonnay by měl ochutnat burgundské Chablis. Stejnojmenný region je díky své vnitrozemské poloze vystaven vysokým letním teplotám a krutým zimním obdobím. Asi tušíte, že takové specifické vlivy již hraničí s pěstovatelností vína. Réva zde roste na jurském podloží, tvořeném směsí zkamenělých vápenitých usazenin. Spolu s vnitrozemským klima tvoří specifická půda naprosto jedinečné terroir, které se rovněž odráží ve specifickém charakteru vína Chablis.

Většina výrobců v polohách Grand Cru navíc sklízí hrozny ručně. Díky tomu mají dokonalý přehled o kvalitě bobulí. Vína jsou rovněž proslavená vysokým archivačním potenciálem.

Bordeaux, kolébku světově proslulých bílých i červených vín, určitě znáte. Už jste ale měli tu čest s vínem z oblasti Pomerol? Nejzastoupenější odrůdou pro jeho výrobu je Merlot. Révě výjimečně svědčí zdejší 40 milion let stará, unikátní štěrkovitá půda s jílovitým podložím. Díky ní dosahují vína nevídané jemnosti. Název oblasti může pocházet z „pome“, latinského výrazu pro hrozny. Podle další teorie se o pojmenování Pomerolu zasloužily jabloňové sady („pomme“ znamená francouzsky jablko). Ty byly v oblasti pěstovány předtím, než uvolnily místo vinicím. Přemítat o tom, ke které variantě vzniku názvu se přikloníte, můžete se sklenkou delikátního Pomerolu z naší nabídky.

Vinice a věž stavby, pravděpodobně kostela.

Nejlepší víno na světě má modrou krev. Jeho královstvím je Itálie

Na pomyslném vinařském trůnu sedí piemontské Barolo. „Král vín“ je vyráběn výhradně z modré odrůdy Nebbiolo. Jako jedno z prvních se v roce 1980 mohlo těšit označením DOCG – nejvyšším stupněm hodnocení italských vín. Barolo dozrává v dubových sudech a prodáváno může být nejdříve po třech letech od sklizně. Úplně nejlépe ale svou jedinečnou tvář odhalí po 10 letech odpočinku – proto se toto víno skvěle hodí k uložení do archivu. Poznejte výjimečného italského šlechtice v našem článku o Barolu.

U červeného vína zůstaneme i v případě dalšího italského tipu. Přesuneme se do Toskánska, kde je z modré odrůdy Sangiovese vyráběno Brunello di Montalcino. Stejně jako Barolo, rovněž Brunello se pyšní certifikátem DOCG. Region Montalcino, ve kterém se víno vyrábí, se vyznačuje nejteplejším a nejsušším podnebím v celém Toskánsku. Výsledkem je víno pověstné sytě červené barvy.

Ochutnejte nejlepší víno ze Španělska

La Rioja je důkazem, že na velikosti nezáleží. Nejmenší španělský region je svými vinicemi světově proslulý. Malá rodinná vinařství zde o své vinice pečují za pomoci tradičních postupů. Víno Rioja je vyráběno ze směsi odrůd, v nichž dominuje Tempranillo. V souvislosti s těmito víny se setkáte se čtyřmi klasifikačními úrovněmi – udávají dobu zrání vína.

Vína označená jako Genérico nemají požadavky na dobu zrání a obvykle je pořídíte hned první rok po sklizni. Oproti tomu Rioja Crianza musí zrát v sudu minimálně rok a do prodeje může teprve po několika měsících odpočinku v lahvích. Vína Reserva, vyrobená z nejlepších hroznů sklizně, zrají minimálně tři roky, z toho alespoň jeden v dubovém sudu. U vín označených Gran Reserva poté trvá zrání v sudu nejméně dva roky, a poté ještě tři roky v lahvi.

Pokud máte v oblibě silná, aromatická vína s vyšším obsahem tříslovin, pak by Rioja rozhodně neměla vaší pozornosti uniknout.

…a vinařský dezert na závěr: Ta nejlepší sladká vína světa

Pokud jste tak ještě neučinili, rozhodně ochutnejte portské – slavné, silné víno. Jedinečné je mimo jiné tím, že se může vyrábět výhradně v portugalské oblasti Douro. Vybírat můžete z celé řady stylů portského – jedno však mají všechna tato vína společné. Krátce po zahájení kvašení je do moštu přimíchán vinný destilát, který zajišťuje sladkou chuť výsledného vína. Osladíte si život portským vínem z naší nabídky?

Sladkou tečkou na závěr je tokajské víno. Také vás okouzlila jeho zlatá barva? Vyrábí se z hroznů napadených ušlechtilou plísní Botrytis cinerea. Ta na bobulích způsobuje mikrotrhliny, kterými uniká voda. Hrozny se následně scvrkávají a koncentruje se v nich cukr. Tím to ale nekončí: Prozkoumejte celý zázračný proces výroby v našem článku o tokajském vínu.

Korek z tokajského vína ve vývrtce na víno

Na vaše objevení čeká řada dalších ikonických vín. Seznamte se s nimi v našich článcích o slavných vínech. Už víte, které z nich ochutnáte?

Výběrová vína. Ve vašem e-mailu.

1× měsíčně se těšte na doporučení, zajímavosti a výhodné nabídky pro váš archiv.

DĚKUJEME, VÍCE INFORMACÍ NAJDETE V E-MAILU.

Sdílet článek s přáteli