360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

Jaká teplota vína je ta správná?

Jistě jste zaslechli, že různé druhy vína je vhodné servírovat jinak vychlazené. Proč tomu tak je, jaké jsou doporučené teploty pro podávání červených či bílých vín a jak správné teploty vína docílit v domácích podmínkách? Začtěte se do dnešního článku, ve kterém si vše přehledně vysvětlíme.

Správná teplota vína zásadně ovlivňuje výsledný dojem

Proč byste měli správné teplotě servírovaného vína věnovat zvýšenou pozornost? Servírovací teplota je nejčastěji udávaným faktorem, který ovlivňuje vnímané vlastnosti a kvalitu vína – zejména jeho chuť a vůni. Člověk má schopnost rozeznávat teplotu podávaných vín díky termické citlivosti, která je zvláště vyvinutá v oblasti rtů a na špičce jazyka. Pokud má víno teplotu 6 °C a méně, papily jsou znecitlivěny. Jinými slovy: Přechlazené víno si nevychutnáte. U příliš teplého vína naopak vynikne nad ostatními složkami chuť alkoholu.

Zkrátka a dobře, správně zvolená teplota zajistí, že vy i vaši hosté oceníte všechny jedinečné vlastnosti podávaného vína.

Tip: Rovněž volba vhodné sklenice hraje pro vychutnání vína významnou roli. Prozkoumejte náš článek o tom, které sklenice zvolit ke kterému vínu.

Optimální teplota červeného vína není pokojová

Základní poučku, že červená vína jsou doporučena podávat při vyšší teplotě než bílá, pravděpodobně znáte. Ptáte se, proč tomu tak je? Červené víno má poměrně vysokou molekulovou hmotnost. V praxi to znamená, že vyšší teplota napomáhá odpařování aromat. U plného a zralého červeného vína je poté jeho správná teplota podmínkou zejména pro vyniknutí tónů koření a dřeva.

Teplota, při které je vhodné podávat červené víno, se může lišit dle odrůdy hroznů a stáří vína. Někteří výrobci vína uvádí doporučenou teplotu pro dané víno přímo na jeho etiketě. Přečtěte si náš článek o vinných etiketách a informacích, které na nich naleznete.

Obecně lze říct, že lehčím červeným vínům sluší temperace v rozmezí 12–15 °C. Naopak starší, sladší či těžší vína by měla mít teplotu 15–18 °C.

Zajímavost: Přemýšlíte, kde se vzala mylná poučka o servírování červeného vína při „pokojové teplotě“, přičemž pokojová teplota se ve většině domácností pohybuje kolem 21 °C? Toto doporučení přetrvalo z minulosti, kdy červené víno skutečně za pokojové teploty servírováno bylo – v hradních síních.

Bílé víno a jeho optimální teplota? Záleží na druhu

Stejně jako v případě červeného, rovněž u bílého vína je vhodné řídit se především odrůdou, zbytkovým cukrem, jakostí a stářím. Jednoduše nelze stanovit jednu univerzální hodnotu vhodné teploty pro všechna bílá vína. Zejména u starších, jemnějších vín vyšší servírovací teplota napomáhá zvýraznit jejich aroma i chuť. Nižší teplota podávaného bílého je poté základním předpokladem pro projevení svěžích, ovocných vlastností vína.

Co z toho plyne? Sladší bílá vína vychlaďte na teplotu v rozmezí 8–12 °C, ta suchá podávejte při teplotě 9–12 °C.

Když to ve sklenici šumí: Teplota šampaňského vína při podávání

Nyní už vás nepřekvapí, že i v případě šumivého vína adekvátní teplota zajistí správné vnímání jeho chuťových vlastností. Navíc však vstupuje do hry ještě jeden element, který na teplotě šumivého vína závisí: intenzita a doba perlení. Vyšší teploty mají za následek uvolňování oxidu uhličitého. Naopak nižší teploty umožňují zachovávat rozpuštěný oxid uhličitý ve víně – bublinky vám budou déle krásně řetízkovat ve sklenici.

Šampaňské servírujte při teplotě 6–8 °C. Čím starší lahev šampaňského však máte, tím vyšší teplotu pro jeho podávání zvolte. Velmi stará vína můžete servírovat i při 14 °C.

Teplota vína může záviset i na dalších faktorech

Aby to ale nebylo s vínem a jeho teplotou tak jednoduché, přichází na scénu rovněž roční období, ve kterém je víno podáváno, a pokrm, ke kterému je párováno. Někteří odborníci doporučují vína v létě podávat o 1–2 °C studenější, v zimě naopak o 1–2 °C teplejší.

Vína také mohou být více vychlazena, pokud jsou podávána jako aperitivy.

Vína o teplotě 20 °C se hodí k teplejším pokrmům, studenější vína k sýrům. A například šampaňské víno můžete servírovat až při teplotě 11 °C, pokud jej podáváte k drůbeži nebo rybám.

Správná teplota vína v domácích podmínkách – zvládněte to jako profík

Úplně nejvhodnější způsob pro ochlazení vína je použití nádoby s ledem, do které lahev ponoříte. Víno takto chlaďte nejdříve dnem vzhůru – teplota v užší části lahve klesá rychleji. Lahev poté v průběhu jejího chlazení několikrát otočte. Pokud na ochlazení vína spěcháte, můžete proces urychlit tak, že budete v nádobě lahví kroužit. Teplejší tekutina ze středu lahve tak pronikne k chladnějším stěnám. Lahev můžete v případě nouze ochladit i v ledničce – vínu tím neublížíte.

Tip: Pokud potřebujete teplotu vína naopak zvýšit, použijte nádobu s vlažnou vodou. Na vroucí vodu či mikrovlnku však zapomeňte. Víno je zapotřebí temperovat co nejpomaleji – prudká změna teploty vínu vůbec nesvědčí.

Víno se ve sklenici poměrně rychle ohřívá na teplotu okolí. Proto jej před podáváním připravte o 1–2 °C studenější, než je udaná servírovací teplota.

Mějte na paměti, že v případě archivních vín je podstatná péče o lahev po celou dobu před jejím otevřením, a to nejen s ohledem na teplotu. Abyste si lahev vynikajícího vína maximálně vychutnali, prostudujte náš článek o uchovávání archivních vín.

Zajímá vás více informací o správném podávání vína, od otevření lahve až po servis? Mrkněte na specializovaný článek o servírování vína. Nově nabyté poznatky nezapomeňte vyzkoušet na některém z luxusních vín z naší nabídky.

Na závěr článku se rozloučíme příhodnými slovy Honoré de Balzaca: „Muž by měl rozumět barvě vína, muž má rozumět všeliké chuti vína, ale muž musí rozumět především správné teplotě vína.“

Výběrová vína. Ve vašem e-mailu.

1× měsíčně se těšte na doporučení, zajímavosti a výhodné nabídky pro váš archiv.

DĚKUJEME, VÍCE INFORMACÍ NAJDETE V E-MAILU.

Sdílet článek s přáteli