Výjimečný dárek z Itálie. Ochutnejte Amarone

Zažít Itálii lze jednoduše i z domova. Postačí si k tomu otevřít  láhev červeného vína Amarone della Valpolicella. Abychom uctili jeho zaslouženou slávu, nalijeme ho do blyštivých skleniček a pomalu ho vychutnáme. Nic víc na tento exkluzivní zážitkový zájezd není potřeba. Tak tedy šťastnou cestu, nebo spíše ‚Buon viaggio‘?

Někdo to rád hořké

Amarone v překladu z italštiny znamená hořké. Podle legendy se vypráví, že své jméno Amarone získalo od neznámého vinař. Vinař chtěl vyrobit tradiční sladké víno, ale nechal rmut prokvasit a výsledné víno obsahovalo málo zbytkového cukru. Víno tak nebylo sladké, jak očekával, ale suché s výraznými tříslovinami.

Odrůdy k výrobě Amarone

Corvina, Molinara či Rondinella jsou nejčastějšími odrůdami, ze kterých se Amarone vyrábí. Tyto odrůdy mají dostatečně pevnou slupku, a proto jsou vhodné pro specifickou výrobu tohoto druhu vína – sušení hroznů.

Je totiž velice důležité, aby se k výrobě Amarone používaly jen ručně sbírané hrozny nejvyšší kvality, protože jakákoliv vada hroznů by se během procesu sušení hroznů projevila a zhoršila kvalitu výsledného vína.

K chuti vede dlouhá cesta

Zralé bobule se ručně sbírají obvykle v prvních dvou říjnových týdnech. Důraz je kladen na sběr hroznů, které nemají bobule v hroznu příliš blízko u sebe. Díky tomu může mezi bobulemi proudit vzduch při pozdějším sušení. Sušení probíhá tradičně na slaměných rohožích ve speciálních sušících komorách. Je zapotřebí během sušení zamezit manipulaci s hrozny, neboť hrozí vznik zabijáka sklizně – šedé plísně. Italští vinaři totiž ví, že slupka hroznů se musí mít jako v bavlnce, protože vínu dodává zcela neopakovatelnou chuť a zabarvení. Celé sušení trvá obvykle 120 dní, ale jeho délka záleží na výrobci a kvalitě úrody. Po sušení hrozny ztratí až 50 % svého objemu.

Koncem ledna či začátkem února celý proces sušení končí, následuje odzrnění a lisování. Fermentace probíhá při kontrolované teplotě 30 až 50 dní. Pokud se fermentace předčasně zastaví a v rmutu zůstává zbytkový cukr, vyrabí se z této varianty sladší víno známé jako Recioto della Valpolicella.

Po fermentaci Amarone Classico zraje v barikových dubových sudech, které vyzdvihnou jedinečnou chuť. Výsledné víno má vysoký obsah alkoholu (okolo 15 %).

Amarone. Víno z kraje gondol a bazilik

Ve Venetu neboli Benátsko se začalo s produkcí vína už ve druhém století našeho letopočtu. Výborná dopravní dostupnost udělala z tohoto regionu jednu z nejnavštěvovanějších destinací v Itálii. Znalci literatury ocení blízkost legendárního města Verony, kterému Shakespeare vepsal tragicky romantický příběh o Romeu a Julii. Znalci vína pak zbystří při vyslovení názvu Valpolicella. Oblasti, odkud pochází Amarone. Teď už víte, v jakém kraji je toto hodnotné víno doma a jak se vyrábí. Právě složitý a dlouhý proces výroby řadí toto víno na špičku výběrových vín, a proto je vhodným luxusním dárkem třeba přímo v podobě dárku k narozeninám.

 

 

 

 

 

Výjimečný dárek z Itálie. Ochutnejte Amarone