360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

Barva archivního vína: Co vám o něm prozradí?

Prohlížení barvy vína na vinici

Výkladní skříní vína je jeho barva. Jen z pouhého odstínu dokážete předem určit mnoho vlastností. Které to jsou a kde se barevné nuance ve vínu berou? Začtěte se do dnešního článku, ve kterém vám vše prozradíme.

Barvu vína ovlivňuje mocná čarodějka – příroda

Barvu vína ovlivňuje mnoho faktorů – konkrétní odrůda hroznů, klimatické a pěstitelské podmínky, obsah tříslovin, složení půdního podloží i samotný proces výroby vína. Záleží rovněž na oblasti původu, terroir i na klimatických podmínkách konkrétního ročníku.

Barviva jsou obsažena ve slupce bobulí. Aby se barvivo do slupek hroznů ukládalo, je potřeba dostatek slunečního svitu – klíčové jsou zejména měsíce srpen a září. Chladné a příliš deštivé počasí naopak způsobuje, že se barvivo tvoří v menší míře.

Slupky bobulí modrých odrůd obsahují tzv. antokyanová barviva. Právě těmto pigmentům vděčí celá řada druhů ovoce, zeleniny a květin za svoji červenou, oranžovou, fialovou a modrou barvu. Antokyany se uvolňují, jakmile dojde k narušení slupek. A čím déle nechá slupky vinař ve vylisovaném moštu, tím bude mít výsledné červené víno intenzivnější odstín.

Barvu bílých vín zase ovlivňují barviva zvaná flavonoidy. Tyto sloučeniny jsou přítomny v bylinkách, zelenině i ovoci – například v citrusech.

Různé barvy vína

Víte, že střídmé pití vína je zdravé? Za řadu zdravotních benefitů, které nám popíjení vína přináší, můžeme vděčit právě flavonoidům. Slouží jako rostlinné antioxidanty, pomáhají snižovat cholesterol a posilují imunitu.

Proč archivní vína v průběhu zrání mění svůj odstín?

V průběhu zrání vína se jeho barva mění. Červené víno částečně ztrácí původní antokyany. Zato ale nabývá jiné – tmavší a stabilnější – pigmenty. Proto jsou zralá vína tmavší než ta mladší. V dřevěných sudech víno zraje díky přístupu kyslíku rychleji a jeho odstín se proto dříve stává intenzivnější, než kdyby zrálo v neprodyšném ocelovém tanku.

Kyslík víno vybarvuje i při následném zrání vína v lahvi. Úlohu okysličování vína, díky kterému dochází i ke stabilizaci barvy, následně přebírá kvalitní korek.

Jaké vlastnosti odhalí jeho barva vína?

Barva vína je jednou z hlavních atributů, které jsou na vínu hodnoceny. Zkušený sommelier z ní vyčte informace o odrůdě vína, jeho stáří, obsahu tříslovin i chuťové harmonii. Barva jednoduše prozradí o kvalitě vína mnohé.

Obecně platí, že mladší vína jsou světlejší. Archivní vína mají naopak sytý odstín. Zralá bílá vína tak mohou být tmavě žlutá, červená stárnutím získávají hnědavý nádech.

Prohlížení barvy vína při jeho degustaci

Tip: Čím starší víno, tím více barevných odstínů a jejich nuancí rozeznáte, pokud si prohlédnete lem hladiny při okraji skleničky. Sklenku před hodnocením barvy vína nezapomeňte namířit proti světlu. Přečtěte si i další tipy, jak degustovat víno.

Barva vína toho prozradí mnoho i o jeho chuti

Pomocí nuancí odstínů v barvě vína můžete předem odhalit jemné chuťové tóny, které následně rozeznáte při samotném koštování. Tak třeba jemné zelenkavé odstíny může mít sladší bílé víno s citrusovým nádechem. Červená vína s intenzivní barvou obsahují více tříslovin a bývají více aromatická.

Tmavá barva vína z archivu jako záruka kvality

Intenzita barvy červených vín se pohybuje mezi odstínem třešňově červené až po hnědou. Nejtmavší odstíny bývají příslibem kvalitního archivního vína s nižším obsahem kyselin.

Například archivní vína z odrůdy Syrah mívají temnou, téměř neprůhlednou barvu. Tato odrůda je hojně pěstována třeba v Toskánsku, království plném architektonických a gastronomických pokladů.

Rovněž bílá vína nabízejí celou škálu odstínů. Na rozdíl od mladých vín, která bývají světlá, mohou mít archivní vína až jantarový odstín. Vína z odrůdy Chardonnay mohou stárnutím nabývat i velmi tmavé odstíny. Bílá dezertní vína mohou mít dokonce až zlatohnědou barvu – krásným příkladem je věhlasné tokajské víno. Poznejte unikátní zlatavý skvost v našem samostatném článku o výrobě tokajského.

Chcete sami posoudit, nakolik se barva archivního vína shoduje s jeho ostatními vlastnostmi? Ohodnoťte barevné odstíny některého z luxusních ročníkových vín, která máme v nabídce.

Výběrová vína. Ve vašem e-mailu.

1× měsíčně se těšte na doporučení, zajímavosti a výhodné nabídky pro váš archiv.

DĚKUJEME, VÍCE INFORMACÍ NAJDETE V E-MAILU.

Sdílet článek s přáteli