Jak uspořádat vinný sklípek

Jste novopečenými majiteli vinného sklípku? Nebo se vaše sbírka vinařských pokladů za poslední dobu rozrostla a vy přemýšlíte, jak sklípek uspořádat lépe? Přinášíme praktické tipy, kterými se při organizaci lahví ve svém vinném sklípku můžete řídit.

Vinný sklípek umožňuje přehlednou organizaci lahví

 

Vinný sklep je nejlepším místem pro skladování vín

Vína jsou na skladování poměrně náročná – snadno se totiž mohou zkazit. Sklípek ale vínům poskytuje všechny potřebné skladovací podmínky. Které to jsou?

 

  • konstantní teplota, která se pohybuje mezi 8 a 15 °C
  • ideální vlhkost v rozmezí 60 až 75 %
  • tma

 

Teprve o výstavbě vlastního sklípku uvažujete? Pak by vás mohl zajímat náš článek s tipy, jak postavit vinný sklep. Pokud nemáte k dispozici vhodné prostory, nezoufejte – váš sen může vyřešit sklípek, který si jednoduše pronajmete. Některá vinařství dokonce nabízí veřejnosti k využití část svého sklípku, ve které si můžete pronajmout vlastní kóji.

 

Vinné sklepy poskytují vínům ideální skladovací podmínky

 

S rozmyslem uspořádané vinné sklepy umožní snadnou orientaci

Archivní vína s korkovým uzávěrem vždy skladujte v poloze naležato. Díky tomu bude korek stále namočený a nezačne se scvrkávat. Pokud by se tak stalo, bylo by víno vystaveno vyššímu přísunu vzduchu a zoxidovalo by. Vína se šroubovacím uzávěrem můžete naopak skladovat i ve vertikální poloze.

Nyní přichází na řadu ta nejzábavnější část: Organizace lahví. Vy jste pány svého sklípku a fantazii pro uspořádání vaší vinařské sbírky se meze nekladou. Níže vám přesto přinášíme pár tipů, které se vám při rozdělování vína v regálech můžou hodit.

 

 • Dobrá organizace sklípku vám umožní mít přehled o tom, kdy je které víno nejlepší otevřít. Zbytečně tak svá vína nenecháte zkazit.
 • Sbírka se vám bude lépe doplňovat – snadno uvidíte, které vysněné kousky vám v ní zatím chybí.
 • S rozmyslem uspořádané regály vám umožní rychle najít víno, které právě potřebujete.

 

Vinný sklípek si uspořádejte dle libosti

 

Uspořádejte svůj vinný sklípek podle stylu vína

Pro začátek je nejlepší uspořádat vína ve sklípku podle jejich barvy a typu. Zvlášť si tedy můžete rozdělit například:

 

 

Vína od každé barvy můžete seřadit i podle jejich plnosti. Snadno tak najdete to pravé, až budete chtít třeba párovat víno s konkrétním sýrem. V našem článku o párování vína a sýrů jsme si ukázali, že k některým sýrům se hodí spíše plnější, k jiným zase lehčí vína.

 

Velmi praktické je umístění vín na regály podle ročníků

 

 • Vína, která se chystáte ochutnat brzy, nechte na snadno uchopitelných místech a v úrovni očí.
 • Naopak lahve k archivaci umístěte na méně nápadná místa, ideálně mimo dosah.

 

Tip: Svá vína můžete označit speciálními visačkami s kruhovým otvorem uprostřed, které se zavěšují na hrdlo lahve. Tyto etikety se vám budou hodit v případě, že budete potřebovat rychle zjistit informace o víně – třeba odrůdu, vinařství či ročník. Můžete přidat rovněž informaci o tom, jestli je víno připraveno k pití, nebo zda bude lepší s jeho otevřením ještě chvíli počkat.

 

Vinný sklep může být díky štítkům krásně přehledný

 

Máte vinný sklep a chcete zkusit archivovat vlastní víno?

Pakliže si chcete nechat uzrát vlastní víno, mějte na paměti, že ne všechna vína se k archivaci hodí. Vysoký archivační potenciál mají třeba červená vína s vyšším obsahem tříslovin. Vrásky sluší i luxusním sladkým vínům – třeba tokajskému. Pokud si chcete být jistí, že do jedné ze zadních polic svého sklípku ukládáte víno s předpokladem ke zrání, pořiďte lahev z naší nabídky vín k archivaci. Tato vína jsou k delšímu zrání doporučena výrobcem.

 

Prohlédnu si vína k archivaci

 

Lahve ve vinném sklepě můžete srovnat i podle dalších kritérií

Pokud máte rozsáhlejší sbírku vín a základní rozdělení vám přestává stačit, můžete v organizaci svého sklípku zajít ještě o něco dál:

 

Odrůda

Jakmile budete mít svá vína rozdělená podle barvy, můžete je dále roztřídit podle odrůd, ze kterých jsou vyrobena. Vína vyrobená mísením několika odrůd uložte do regálu podle toho, která odrůda ve směsi převládá. Pokud si nejste jistí, zkontrolujte nejprve údaje na vinné etiketě.

 

Oblast

Svá vína můžete roztřídit podle oblastí, ze kterých pochází. Prohlédněte si naši nabídku luxusních vín, pokud potřebujete doplnit prázdnější regály některým vinařským zahraničním rodákem. Nabízíme vína seřazená podle zemí, a dokonce i podle jednotlivých vinařských regionů.

 

Výrobce

Oblíbili jste si produkty konkrétního vinařství? Uchovávejte je v regálu patřícímu konkrétní oblasti pohromadě.

 

Zjistili jste během čtení článku, že svou sbírku luxusních vín potřebujete nutně doplnit? Na našem e-shopu snadno najdete ty pravé přírůstky.

 

Podívám se na luxusní vína

Jak uspořádat vinný sklípek

Mohlo by vás zajímat...