360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

Významné italské vinařské regiony od Lombardie po Sicílii

italské vinařské regiony

Nepochybně i vy vnímáte víno jako nedílnou součást italské kultury a gastronomie. Díky výtečným půdním podmínkám a příznivému podnebí zrají v Itálii kvalitní hrozny, ze kterých se vyrábí nejoblíbenější vína světa. Svou práci v minulosti rovněž odvedlo bohaté zázemí v podobě regionálních tradic. Výroba vína byla často vázána na náboženské řády a dodnes je mnoho vinařství umístěno v přestavěných klášterech.

Pojďme nyní společně prozkoumat 5 proslulých italských vinařských oblastí. Bella Italia!

Lombardie – někdo to rád šumivé

Vinice Lombardie, stojící kolem Gardského jezera, opečovávali již staří Římané. Tato vinařská oblast je proslavena zejména díky svým šumivým vínům – především sektu Franciacorta.

Nejuznávanějším a nejsilnějším vínem Lombardie je červená Valtellina ze stejnojmenné oblasti. Možná vás překvapí, že její vinice stojí na extrémně strmých, terasovitých stráních. Jistě si dovedete představit, jak je pro vinaře péče o ně náročná. Hrozny Nebbiolo se zde ve vysokých nadměrných výškách pěstují již od 5. století a společně s Piemontem je Lombardie jedinou vinařskou oblastí, kde je tato odrůda k nalezení.

Franciacorta – sekt vyniká bohatou, krémovou chutí. Vyznačuje se mimořádnou perlivostí, kterou mnozí přirovnávají k perlivosti šampaňského vína.

Valtellina Superiore – oblíbená vína se vyrábí z hroznů nejvyhlášenějších oblastí Valtelliny. Pojmenována mohou být podle podoblasti nebo vinohradu, ze kterých hrozny pocházejí.

Piemonte – vinařská oblast, která nabízí tři významná „B“

Oblast Piemonte je obecně považována za jednu z nejznámějších italských vinařských oblastí. Dvě věhlasná piemontská vína, Barolo a Barbaresco, vznikají – z vám již známé – odrůdy Nebbiolo.

Podnebí piemontské pahorkatiny Langhe vytváří mlhu, která je pro tuto oblast charakteristická a napomáhá dozrávání hroznů. Odtud rovněž pochází název odrůdy: italsky „nebbio“ znamená „mlha“.

Barolo – italský „re dei vini”, v češtině „král vína“, zraje nejméně rok a půl v dubových sudech. Můžete si přečíst náš článek o Barolu.

Barbera d’Asti – tmavě pigmentované víno, které se hodí kombinovat s pikantními pokrmy nebo zrajícími sýry.

Barbaresco – víno je vyrobeno ze stejné odrůdy hroznů jako Barolo, ale vlivem podnebních podmínek dříve kvasí a nepotřebuje tak dlouho zrát.

Nebbiolo – víno, které se díky vysokému obsahu tříslovin výborně hodí k archivaci. Více se můžete dočíst v našem článku o méně známých odrůdách červených vín.

Dolcetto – je samostatnou odrůdou a v kraji, kde téměř výhradně roste Nebbiolo, představuje výjimku. Často se pěstuje na místech, kde by Nebbiolo nemohlo dozrát. Hodí se k lehčím pokrmům, jako jsou předkrmy, těstoviny nebo polévky.

Emilia Romagna – kolébka Lambrusca

Rozsáhlá, úrodná oblast – jedna z nejstarších vinařských oblastí v Itálii – dala vzniknout proslulému Lambruscu. Jedná se o šumivé červené víno, vyrobené z hroznů stejného jména. Za zmínku jistě stojí, že tyto hrozny byly pěstovány již starými Etrusky. Dalšími pěstovanými odrůdami hroznů v této oblasti jsou Malvasia, Trebbiano, Barbera a Sangiovese.

Lambrusco – výtečně se doplňuje s červeným masem a těžšími jídly, protože napomáhá jejich trávení.

Toskánsko – souznění vína s uměním

Věděli jste, že Leonardo da Vinci, toskánský rodák, byl považován za experta na kvalitní víno? Inspiraci jistě hledal na nejkrásnějších italských vinicích, které se v Toskánsku rozpínají na zelenajících se kopcích. Ty produkují neznámější víno této oblasti – Chianti.

Historie toskánských vinic sahá až do 8. století před naším letopočtem. Vína z této oblasti jsou často vyrobena ze směsí hroznů, zahrnující původní odrůdu Sangiovese. Její název odkazuje k římskému bohu Jupiteru (z latinského „sanguis Jovis“ = „Jupiterova krev“).

Chianti – vyrábí se nejméně z 80 % ze Sangiovese. Typické pro něj bývaly buclaté lahve, obalené slámou, tzv. fiasco. Dnes jej už ale často najdete v obvyklejším balení.

Brunello di Montalcino – víno, které obsahuje hrozny Sangiovese ze 100 %. Vyrábí se výlučně v okolí města Montalcina a od sklizně zraje po dobu pěti let.

Sicílie – ostrov předurčený vínu

Podle legendy to byl Dionýsos, kdo lidem na Sicílii přinesl víno. A není divu. Největší ostrov ve Středozemním moři nabízí dokonalé podmínky pro jeho pěstování. Jedná se dokonce o region s nejvyšším počtem vinic v Itálii. Ty jsou známé zejména díky sladkému Marsale, vínu obohaceném o Brandy. Toto víno nezapře svou podobnost s portskými víny nebo se Sherry. Za zmínku stojí také sicilská Zibibbo – silné víno, vcelku podobné Marsale. Na rozdíl od Marsaly je ale fermentované přirozeně a bez přídavku lihovin. Zibibbo se vyrábí z hroznů, částečně zkvašených na slunci. Tento unikátní proces má své kořeny už ve středověku.

Výběrová vína. Ve vašem e-mailu.

1× měsíčně se těšte na doporučení, zajímavosti a výhodné nabídky pro váš archiv.

DĚKUJEME, VÍCE INFORMACÍ NAJDETE V E-MAILU.

Sdílet článek s přáteli